A mai világban gyakran találkozunk azzal a kéréssel, hogy a fogamzásgátlást amennyire lehet, természetes/hormonmentes módon szeretnék megoldani a párok. Vannak olyan betegségek is (leggyakrabban valamilyen fokozott vérrög képződési hajlam vagy májbetegség), amikor orvosi szempontból is indokolt a hormonmentesség.
Ezen módszerek megértéséhez érdemes egy kicsit a női szervezet ciklikus működését megismerni. A ciklus a menses első napjával kezdődik és a következő menses első napjáig tart. Ilyenkor lelökődik a méhnyálkahártya és távozik a szervezetből, majd a ciklus első felében újra felépül. Mikor már elég vastag, a ciklus közepén, összetett hormonális hatások következtében megtörténik az ovuláció, kiszabadul az érett petesejt a petefészekből, bekerül a petevezetékbe. Itt történhet a megtermékenyítés, ha volt védekezés nélküli együttlét. A megtermekenyitett petesejt tovább vándorol a méh felé, megkezdődik a beágyazódás. Ezekben az esetekben az ovuláció után fennmaradt sárgatest hormontermelése megakadályozza a méhnyálkahártya leválását . Amennyiben nincs megtermékenyítés, úgy a petesejt a méh üregébe kerülve a menstruációs vérzéssel távozik.
A természetes családtervezési módszerek ezen ciklus és a női test működésének ismeretén alapulnak. A lényegük, hogy az ovulàció időpontjában (és annak környékén) kerüljük el az együttlétet. Ovuláció előtt 5 nappal és utána 1 napig ne legyen védekezés nélküli együttlét, hiszen a spermiumok akár 5 napig is életképesek maradnak a női szervezetben, a petesejt pedig az ovuláció után 24 óráig termékenyíthető meg. A módszer előnye, hogy teljesen természetes, semmilyen orvosi segítséget nem igényel. Hátránya, hogy megbízhatatlan, mert nehéz az ovuláció időpontját előre tudni. Szabályos, óramű pontosságú ciklusnál, hőmérőzéssel (ovuláció esetén a reggeli testhő kicsit emelkedik) és esetleg ovulációs teszttel kiegészítve növelhető a pontossága.
Ugyanigy nem túl megbízható a megszakításos közösülés. Lényege, hogy az együttlét során az ejakuláció nem a hüvelyben történik meg. Hibalehetősége abban van, hogy nagyfokú tudatosságot igényel az aktus során és sajnos már az ejakuláció előtt is távozhat spermiumot tartalmazó előváladék.
A következő hormonmentes csoport a pesszáriumok, méhszáj sapkák és spermicid készítmények (gél, kúp, hab). A spermicid anyagok károsítják a spermiumok mozgását, míg a méhszájat védő pesszárium vagy méhszáj sapka fizikai barriert jelent. Ezek általában együtt használva már nagyrészt megfelelő védelmet nyújtanak, de a kényelmetlen és körülményes felhelyezés miatt nem feltétlenül komfortos megoldás. Ráadásul a spermicid anyagok irritálhatják a hüvelyt és esetleg allergizálhatnak is.
A hormonmentes spirál (méhen belüli fogamzásgátló eszköz=IUD) valamilyen fém-műanyag kombinációjából álló kis eszköz, mely a méh üregébe felhelyezve megakadályozza a megtermekenyitett petesejt beágyazódását (vallási és lelkiismereti okból lehet relevanciája). Megbízható, hosszú távú (általában 3 év), stabil módszer, de orvosi segítség kell a felhelyezéshez. Nemi betegségek ellen nem véd. Egy egyszeri nagyobb költséget jelent, de időarányosan leosztva a használati időre gazdaságos megoldás.
A műtéti sterilizáció ma Magyarországon a hatályos törvények szerint 40 éves életkor vagy 3 gyermek és 18 éves kor után végezhető el. Kérvényezést és megerősítő nyilatkozatot követően kerülhet sor a beavatkozásra (kb 1 év). Hason keresztül, laparoszkópos technikával, altatásban végezzük. Végleges, nem visszafordítható a műtét eredménye, de ha mégis lenne később gyermek utáni vágy, lombik program keretében van lehetőség gyermekvállalásra. A nemi ciklust semmilyen módon nem befolyásolja.
A következő lehetőség az óvszer. Ez az egyetlen módszer, ami a nemi úton terjedő betegségek jó részétől (például HPV-től nem) is megvéd megfelelő használat mellett. Megbízhatósága jó, létezik női óvszer is. Érdemes figyelembe venni, hogy együttlétkor síkosító használatával a "balesetek" előfordulása megnőhet ("lecsúszik az óvszer"). Minden együttlét után ellenőrizni kell az óvszert, hogy történt-e sérülés.
Ugyan fogamzásgátlásra nem alkalmas, de hormonmentes védekezés része lehet az orális szex közben alkalmazható nyalókendő, mely a nemi úton terjedő betegségek átvitelét nehezíti. Megbízhatósága a használat közbeni elcsúszás lehetősége miatt lehet kétséges.
Rengeteg lehetőség áll rendelkezésre, melyek orvosi beavatkozás nélkül teszik lehetővé a családtervezést, mindig gondoljunk rá már együttlét előtt.
Kovácsné Dr Krasznai Zsuzsa, szülész-nőgyógyász szakorvos