Nagyon sok nő fordul avval a panasszal nőgyógyászhoz, hogy fáj a pisilés. Az egyszerű hólyaggyulladástól kezdve a komplikált vesemedence gyulladásig (aminek kezelése akár kórházi tartózkodást is szükségessé tehet) igencsak változatos kórképről beszélünk.
Nőknél jóval gyakrabban fordul elő, mint férfiaknál és ennek oka elsősorban az eltérő anatómiai helyzetben keresendő. Rövidebb a női húgycső, így a baktériumoknak a szeméremtest tájékról rövidebb utat kell megtenniük hólyagig, ahova felérve a jellegzetes tüneteket okozzák. Ezek a gyakori pisilési inger, vizelet ürítés alatt vagy végén jelentkező, akár görcsös fájdalom, csípő vizelet, alhasi fájdalom, akár mozgással összefüggésben. Ha továbbterjed a fertőzés, akkor megjelenhet deréktáji fájdalom, hidegrázás, akár láz is.
A fertőzés forrásai leggyakrabban a hüvely vagy a végbél területéről a húgycső külső nyílása felé sodort baktériumok. Így sokszor, főleg visszatérő panaszok esetén urológiai és nőgyógyászati kivizsgálás is szükséges lehet a hüvelyváladék vizsgálatával együtt.
Megelőzésében a megfelelő személyi higiénia (wc használat utáni helyes papír használat, nedves törlőkendő használata), sok folyadék fogyasztás és gyakori pisilés is szerepet játszhat.
Amennyiben már kialakultak a panaszok, sokszor vény nélküli készítményekkel is meg lehet oldani a problémát. Tőzegáfonya és mannóz tartalmú szerek, bő folyadék fogyasztás, görcsoldók használatával meg lehet szüntetni a kellemetlen tüneteket, pár nap-egy hét alatt a teljes gyógyulás bekövetkezik. Vényköteles antibiotikumok szedésével a gyógyulási idő lerövidül, kevesebb a szövődmény arány, létezik köztük olyan is, ami akár már egy adag után végleges megoldást jelent. Amennyiben láz, derékfájás, hidegrázás is jelentkezik, mindenképpen orvosi segítség szükséges.
Két különleges esetet emelnék ki: Az egyik a terhesség alatt végzett vizelet laborban kimutatott baktériumok, melyek tünetmentes esetben is kórjelzőek lehetnek, tehát érdemes orvoshoz fordulni vele.
A másik az ún. "honeymoon cystitis", vagy "nászút-hólyaggyulladás", ami tipikusan fokozott szexuális életet követően alakul ki - innen ered a neve. Kezelése teljesen ugyanúgy történik, mint egyszerű hólyag gyulladás esetén.
Összegezve a banális hólyag hurut házi praktikákkal kezelhető, de ha egy-két nap után nem javulnak a tünetek, mindenképpen érdemes orvosi segítséget kérni!
Kovácsné Dr. Krasznai Zsuzsa