Mindannyiunkkal megesett már, hogy valami sokkal ijesztőbbnek tűnt, mielőtt megtörtént, mint amikor már túl voltunk rajta. Talán Te is így érzel az első nőgyógyászati vizsgálatoddal kapcsolatban. Az a célom, hogy segítsek neked, hogy minél jobban felkészülj az előtted álló "kihívásra" és félelemmentesen vágj neki. Izgulni ér!
Az egyik fontos kérdés, hogy mikor érdemes az első nőgyógyászati vizsgálatnak történnie? Panasz esetén mindenképpen (akár gyereknőgyógyász felkeresésével), illetve az első szexuális együttlét környékén.
Panasznak számít a rendszertelen menses, a folyás, az alhasi vagy a hüvelyi fájdalom, az égő, viszkető érzés. Egy szóval, ha valami furcsa ott lent.
Hogyan is zajlik a vizsgálat? Először beszélgetünk. Érdemes még otthon átgondolni, mikor volt az utolsó menses első napja, mik a panaszaid, miben szeretnéd a segítségünk kérni. Ha az úgy könnyebb, otthon össze is írhatod a kérdéseid.
Amennyiben nem volt még együttlét, úgy a hüvelyi vizsgalatot a szűzhártya milyensége határozza meg (csakis akkor történik vizsgálat, ha az fájdalommentesen kivitelezhető). Ultrahang ilyen esetben hason keresztül történik, érdemes úgy érkezned a vizsgálatra, hogy igyál előtte sokat és ne menj el pisilni. Az ultrahang nem fáj, egy kis zselét nyomunk a hasadra es "simogatni" fogjuk azt, miközben mi a monitoron, te pedig egy kivetítőn nézheted milyen is vagy belülről.
Amennyiben volt már együttlét, úgy egy hüvelyi vizsgáló eszköz, a "kacsa" segítségével be is tudunk nézni a hüvelybe, illetve kézzel való vizsgálat is történik. Ilyen esetben az ultrahangot is hüvelyen keresztül végezzük, ami szintén teljesen fájdalommentes, de pontosabb képet ad.
Ami a lényeg: az első vizsgálatkor mindenki izgul, de ha felelősségteljes szexuális életet szeretnél élni, muszáj a fogamzásgátlásról szakemberrel beszélni.
Zárásként szeretném felhívni a figyelmed két dologra:
- hormonális fogamzásgátló tablettát/tapaszt a legjobb szándék mellett se fogadj el senkitől, mert veszélyes lehet és nem is biztos, hogy hatni fog nálad.
- Minden együttlétnél gondolj a megfelelő védekezésre!
Kovácsné Dr Krasznai Zsuzsa, szülész-nőgyógyász szakorvos