Milyen védekezést ajánl egy szakember?
Mindenképpen olyan módszert javasol egy nőgyógyász, ami biztonságos, közel 100 %-os védelmet képesek biztosítani. Sajnos a száz százalék ezen a téren sem elérhető, de mindenképpen fontos az erre való törekvés. 99 % feletti fogamzásgátlást biztosít az óvszer, a hormonális fogamzásgátlók és a méhen belüli spirál. Ha fogamzásgátláson gondolkozol elsősorban ezek közül érdemes választani.
Beszéljünk először az óvszerről!
Az óvszer elég széles körben beszerezhető, gyógyszertárban, drogériában és akár szupermarketek polcain is megtalálható, recept nélkül megvásárolható. Nagy előnye a biztonság, nem szükséges a használatára rákészülni, hormonmentes, ráadásul a szexuális úton terjedő betegségek ellen is megfelelő védelemmel szolgálhat. Higgyél nekem erre is nagyon fontos gondolni fiatal korban is! Ha egy férfi tisztel téged és nemcsak a szexuális vágyainak kielégítését látja benned, akkor hajlandó óvszerre áldozni és használni, ha te is tiszteled a partnered akkor te is fontosnak tartod a biztos védekezést.
Hormonális fogamzásgátlási módszerek:
A hormonális fogamzásgátlók között találhatunk tablettát, tapaszt vagy hüvelygyűrűt, de létezik hormontartalmú spirál, bőr alá beültethető implantátum és injekciós készítmény is. Legelterjedtebb, legismertebb képviselőjük a fogamzásgátló tabletták, melyeket naponta egy alkalommal szükséges beszedni, így biztonságosan megakadályozzák a peteérést. Peteérés hiányában nem tud megfoganni a terhesség. Abbahagyása után néhány hónap elteltével visszatér a peteérés, vagyis hatása teljes mértékben átmeneti nem befolyásolja a későbbi fogamzó képességet. A tapasz és a hüvelygyűrű nagyon hasonlóan működik a tablettához, viszont a tapaszt hetente egy alkalommal kell cserélni, a hüvelygyűrűt pedig havonta egy alkalommal felhelyezni a hüvelybe, majd három hét elteltével eltávolítani, tehát a tablettához képest jóval kevesebb figyelmet igényel.
A hormontartalmú, bőr alá beültethető implantátum jelenleg magyar gyógyszertári forgalomban nem kapható, de közkedvelt védekezési módszer Európa számos országában. Behelyezése után 3-4 évre jelenthet biztonságos megoldást, azonban enyhe kellemetlenséggel járhat a felkar bőre alá történő bejuttatása, majd a hatóidő után az eltávolítása is.
Logikusabbnak és kevésbé kellemetlenek tűnhet a fogamzásgátló injekció, melynek egyszeri adagja három hónapra jelenthet biztos fogamzásgátlást. Ha szimpatikusnak tűnik érdemes beszélgetned a nőgyógyásszal a mellékhatásairól is.
Végül, de nem utolsó sorban a hormonális módszerek között ejtsük néhány szót a hormontartalmú spirálról. Előzetes vizsgálat után nőgyógyász helyezi fel az eszközt a méh üregébe. A felhelyezés kellemetlensége itt is visszatartó erő lehet, de akár 3-5 évre is megoldhatja a fogamzásgátlást, ez utóbbi tény nagyban vonzóvá teheti a módszert.
Spirál csak hormontartalmú létezik?
A méhen belüli eszközök között léteznek hormonmentes spirálok is. A hormonmentes eszközök váza speciális testbarát anyagokból készülnek, fémötvözet segíti a védekezést. A fémionok válnak le a felszínükről, mely csökkenti a spermium méhszájon való áthaladását, illetve megakadályozza a megtermékenyített petesejt méhüregi beágyazódását.
Az összes hormontartalmú módszer és a hormonmentes spirál előzetes nőgyógyászati vizsgálatot és konzultációt igényel. Senkinek sem kedvenc elfoglaltsága a nőgyógyászati látogatás, de a fentieken kívül további hasznos információkkal is tud szolgálni egy szakember a személyes találkozás alkalmával.
Végül ejtsünk szót azokról a módszerekről, melyeket semmiképpen sem javasolnék a szexuális élet kezdetén:
- Naptár módszer
- Termékenységtudat (ébredési hőmérséklet, méhnyaknyák, méhnyak állása, helyzete) - stresszesebb időszak könnyen befolyásolhatja a peteérést. A saját test ismerete már tizenévesen fontos, de mindennapos odafigyelést igényel, nem megfelelő odafigyeléssel nagy a hiba lehetősége.
- Pesszárium - könnyen félre csúszhat
- Spermicid gélek - rendszeresen látok mellette terhességet
- Megszakításos közösülés - sok férfi állítja, hogy kiválóan tudja alkalmazni, sajnos a statisztikai adatok nem ezt igazolják.
Dr Cseh Erika, szülész-nőgyógyász